Raamatu ettevalmistus

Raamatu ettevalmistus trükkimiseks on võrdlemisi pikk protsess. Teenused, mida sel teekonnal vajad ja mida pakume ise või aitame leida:

  • Proovilugeja
  • Toimetaja
  • Keeletoimetaja
  • Kujundaja
  • Küljendaja

Kui Sinu tekstiga on oma töö ära teinud proovilugejad, võiks raamat järgmiseks minna toimetaja või keeletoimetaja kätte. Aga alustame hoopis sellest, mis on proovilugeja, toimetaja ja keeletoimetaja vahe.

Proovilugeja on inimene, kes loeb Sinu raamatu läbi ja jagab üldiseid mõtteid. Sa saad tänu temale testida, kas lugeja mõistab kirjutatut samamoodi nagu Sina, on mingeid arusaamatusi ning kas midagi võiks olla pikemalt (või hoopis lühemalt) lahti kirjutatud.

Raamatu toimetaja tegeleb tekstiga tunduvalt põhjalikumalt. Raamatu kirjutamine on protsess, mis nõuab palju aega ja energiat ning suure tõenäosusega oled pannud sinna sisse väga suure osa endast. Sellises olukorras on raske märgata, et midagi oleks valesti. Kas see või teine tegelane üldse on vajalik? Kas tema karakteris on vasturääkivusi? Võiks mõne episoodi ümber kirjutada? Võib-olla on tarvis põhjalikumat kirjeldust? Siin ulatabki toimetaja oma abikäe.

Toimetatud raamatut on hoopis mõnusam lugeda, seda võime Sulle kinnitada!

Keeletoimetaja ülesandeks on muuta tekst grammatiliselt õigeks ja stiililt ühtseks. Kui sisutoimetaja ja proovilugejate ülesanne ei ole komasid õigesse kohta sättida, siis keeletoimetaja kaasabil peaks kõik paika saama.

Keeletoimetaja poolt üle vaadatud käsikiri läheb kujundaja või küljendaja kätte. Aga mis vahe on üldse kujundajal ja küljendajal?

Lihtne ja konkreetne vastus: kujundaja on see, kes teeb esi- ja tagakaane ning raamatuselja; küljendaja paneb aga raamatu sellisesse formaati nagu lugeja seda hiljem loeb. Tihti on need üks ja sama inimene, kuid kui Sul on raamatu avaldamisega kiire, siis võid kasutada ka kahte erinevat inimest. Samal ajal, kui üks kujundab kaasi, saab teisel olla fookuses raamatu valmistamine trükkimiseks.

Kui raamat on küljendatud, tuleb toimetaja veel korra mängu – ta vaatab kogu teksti üle ning parandab ära kirjavead, mis on varasemalt jäänud või küljendamisel sisse lipsanud. Seejärel ongi roheline tuli, et võtta ette raamatu trükkimine.

Niisiis, nagu näed, raamatu valmistamine on protsess, kus oma abikäe ulatavad erinevad eksperdid.

Kui vajad raamatu proovilugemist, toimetamist, keeletoimetamist, kujundamist või küljendust, saada e-mailile kirjutaraamat@gmail.com katkend enda raamatust ning lisa juurde ka raamatu kogumaht.