Kertu Jukkum: lukustan end inspireeriva õhkkonnaga vaiksesse paika, kus elan üksnes kirjutamise rütmis

Alati särav raadio- ja telesaatejuht Kertu Jukkum on kirglik reisisell. Tema rännakud on viinud lugematutesse paikadesse üle terve maailma ning reisidest on valminud nüüdseks ka kolm põnevat raamatut.

Kui kaks esimest raamatut on Kertu andnud välja kirjastuse kaudu, siis kolmanda raamatu avaldas omal käel. Uurisime Kertult, mis on olnud kirjutamisel tema hirmud, kuidas end motiveerida, mis on olnud kõige keerulisem ja muudki.

Mis on olnud Sinu suurimad hirmud kirjutamisel?

Et seda raamatut pole kellelegi vaja. Raamatuid antakse välja liiga palju.
Seni olen lahendanud neid hirme nii, et palun käsikirja lugeda erinevatel inimestel, kelle arvamus on mulle oluline. Vastavalt tagasisidele olen teinud otsuse.

Millest Sa peamiselt kirjutad ja miks just see teema?

Minu raamatud on kõnelenud reisidest ja palverännuteekonnast. Sahtlipõhjas on tolmu kogumas käsikiri eneseületustest maratonidel, triatlonidel ja üldisemalt elus. Samuti on ootel käsikiri loomalugudest ning sügaval sahtlipõhjas paar vihikutäit luuletustega. Viimased ei pruugi kunagi trükimusta näha.

Kuidas end kirjutamisprotsessi jooksul distsiplineerid või motiveerid?

Enamus oma lugudest olen kirjutanud reisi- või rännuteel olles. Pühendan kirjutamisele hetked varahommikuti või õhtutundidel. Kodus viimaseid ridu sättides lukustan end tihti inspireeriva õhkkonnaga vaiksesse paika, kus elan üksnes kirjutamise rütmis.

Mis on olnud raamatute kirjutamise ja kirjastamise osas kõige keerulisem?

Kõige keerulisem on leida vastus küsimusele: kas ja kellele on seda raamatut üldse vaja?

Mis on olnud Sinu kõige paremini töötanud raamatute turundusnipp?

Instagram. Viimaste raamatute puhul olen paarsada eksemplari müünud ööpäevaga just läbi oma Instagrami kanali. Muidugi ei saa alahinnata ka televisiooni ja teiste meediumite võimu.

Mis on teadmine, mida oleks tahtnud teada enne esimese raamatu kirjutamist või avaldamist?

Suurte kirjastuste jaoks on su raamat kõigest üks raamat paljude teiste seas.

Kuidas motiveeriksid alustavaid autoreid?

Oluline on paeluv narratiiv ja eristuvus. Eelduseks kriitiline küsimus iseendale, miks peaks sinu lugu olema oluline ka teistele? Ülejäänud teekond raamatuni juba palju lihtsam protsess.

Kertu Jukkum merel
“Unistuste seiklus Ladina-Ameerikas”

Esimene raamat, “Unistuste seiklus Ladina-Ameerikas”, ilmus 2019. aastal ning jutustas loo Kertu pöörastest seiklustest Ladina-Ameerikas. Raamatus seikleb Kertu nelja kuu jooksul üheksas riigis – muuhulgas teeb ära ränkraske teekonna läänepoolkera kõrgeima mäe Aconcagua tippu, kohtub sügaval Amazonase džunglis elava hõimuga ja külastab isegi lummava Antarktikat.

“Ma naeran, et ma nutan”

Teine raamat, mille pealkiri on “Ma naeran, et ma nutan”, ilmus 2020. aastal ning on eelnevast pisut sügavam. See on lugu leinast ja teekonnast iseendani. Raamatus vestab Kertu loo 800 kilomeetri pikkusest matkast mööda Hispaania põhjarannikut ääristavaid mägesid ja üksildasi külasid. Raskel rajal oli tema peamiseks saatjaks hingevalu…

“Õnn soosib julgeid”

Kolmas teos nägi ilmavalgust alles hiljuti, 2024. aasta alguses. Raamatu “Õnn soosib julgeid” sisututvustuses on kirjas nii: “Avastan, et mul on aasta lisaaega. Hetkegi raiskamata panen gloobuse keerlema ja pakin seljakoti. Üheotsapilet viib maailma ohtlikematesse riikidesse, kus kõik teed ei vii lemmikpaika. Ent iga jumala päev on täis seiklusi ja tänulikkust. Elan kui mitut elu korraga ja palvetan vahel, et ikka hästi läheks. Kui usaldada elumerelaineid ja õnn pole maha jätnud, läheb viimaks kõik hästi.”

Kertu raamatuid (kui need pole juba vahepeal läbi müüdud!) leiab raamatupoodidest või tema kodulehelt www.kertujukkum.ee.

Anna kommentaarides märku, kas leidsid Kertu Jukkumi intervjuust mõne toreda mõttetera või nõuande. Pani see äkki Sinu mõtted paremini liikuma raamatu kirjutamise osas?

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga